O PROJEKCIE

Często drobna inicjatywa potrafi przeistoczyć się w wielkie wydarzenie i tak właśnie było w przypadku projektu „Orientuj się”. Wiosną 2014 roku przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 61 wyszli z prośbą do sekcji biegu na orientację WKS Śląsk Wrocław o organizację zajęć oraz zawodów w ramach festynu rodzinnego. Zainteresowanie tym wydarzeniem przerosło oczekiwania i już w czerwcu tego samego roku odbyły się pierwsze spotkania przedstawicieli Miasta Wrocław oraz Dolnośląskiego Związku Orientacji Sportowej, w wyniku których ustalono cele projektu, jego formę oraz zapewniono finansowanie. Był to krok milowy, ponieważ organizatorom bardzo zależało, aby zajęcia dla dzieci były całkowicie darmowe. I tak, dzięki tym działaniom, we wrześniu 2014 roku wystartował pierwszy etap projektu „Orientuj się” w którym udział wzięło 7 szkół z Wrocławia. Tuż po zakończeniu pierwszej edycji, która była rewelacyjnie odbierana przez dzieci, jak i rodziców oraz nauczycieli, zadecydowano o zwiększeniu skali przedsięwzięcia. Od tego momentu w każdym z cyklów zajęć miało brać udział co najmniej 10 szkół.

Przez nieco ponad rok projekt działał tylko wewnątrz granic administracyjnych Wrocławia, jednak nie trzeba było długo czekać na zainteresowanie ze strony Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej. Jesienią 2015 roku odbyły się wstępne rozmowy, a już na wiosnę roku następnego ruszył pierwszy etap projektu „Orientuj się” w Aglomeracji, w którym uczestniczyło 10 szkół podstawowych. Do chwili obecnej na tej inicjatywie oprócz szkół znajdujących się na terenie Wrocławia i Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej skorzystali również uczniowie wszystkich szkół znajdujących się na terenie Gminy Trzebnica, Miasta Świdnica i Gminy Jelcz-Laskowice.

Zajęcia odbywają się w każdej ze zgłoszonych szkół podczas trwania semestru, jednokrotnie dla każdej klasy. Czas trwania pojedynczych ćwiczeń to około 45 minut, czyli jedna godzina lekcyjna. Składa się na nie 15-minutowy wstęp teoretyczny, scorelauf (czyli tzw. bieg punktowy – bez ustalonej kolejności zaliczania punktów kontrolnych) z użyciem kart startowych oraz zwykła trasa z wykorzystaniem elektronicznego systemu potwierdzania punktów SportIdent.

Każdy cykl zajęć kończy się mistrzostwami, w których rywalizują uczniowie wszystkich szkół zaangażowanych w projekt. Nierzadko liczba startujących oscyluje w granicach 300-500 uczniów. Zajęcia realizowane poza granicami stolicy Dolnego Śląska są mocno powiązane z projektem znajdzsiewlesie.pl, który opiera się na tzw. stałych punktach kontrolnych do samodzielnego uprawiania orientacji sportowej. Każda edycja projektu „Orientuj się w Aglomeracji” kończy się właśnie stworzeniem takiej infrastruktury (tj. instalacji drewnianych punktów w terenie, przygotowania mapy oraz przykładowych tras do pobrania ze wspomnianej strony internetowej).